Alparslan Kuytul Hocaefendi’den Aşure Günü Özel Mesajı

Alparslan Kuytul Hocaefendi’den Aşure Günü Özel Mesajı

Hz Hüseyin’in şehadetini hatırlatan şu aşura gününde sadece üzülmemeli aynı zamanda Hz. Hüseyin’in mücadelesini anlamalıyız.

Hz. Hüseyin’in mücadelesi hilafetin saltanata dönüştürülmesine karşı verilen bir mücadeleydi.

Hz. Hüseyin’in mücadelesi İslam nizamını terk edip yeni bir nizam meydana getirmek isteyenlere karşı verilen bir mücadeleydi.

Hz. Hüseyin’in mücadelesi İslam’ın kullara kulluktan kurtardığı insanları yeniden kendine kul yapmak isteyenlere ve diktatörlüğe karşı verilen bir mücadeleydi.

Hz. Hüseyin’in mücadelesi; özgür kalma ve özgürleştirme mücadelesiydi.

Hz Hüseyin hiçbir zaman zalimlere beyat etmedi, Yezid’lere beyat edilmeyeceğini gösterdi, onun bıraktığı en büyük miras da buydu.

Hz. Hüseyin, İbrahimî ve İsmailî bir teslimiyetin 26 asır sonraki misaliydi. O, Kerbela’ya giderken bu yolun geri dönüşü olmayacağını bilerek, Hz. İsmail gibi boğazlanmayı göze alarak gidiyordu. Arkasında teslimiyet gibi güzel bir miras bırakmak isteyen herkes gibi…

Hz. Hüseyin’i sevenler sevdiğini iddia edenler bugün Hüseyin gibi davrananları anlamıyorlar, karşı geliyorlar, tenkit ediyorlar hatta bazen nefret ediyorlar sonra da Hüseyin’i seviyoruz demeye devam ediyorlar. Namazları onları aldatıyor hâlbuki Hz. Hüseyin’i şehit edenler de namaz kılıyordu. Hatta bir kısmının kalpleri Hüseyin ile idi ancak korkularından güç sahipleriyle birlikte oluyorlardı. Gönülleri Hüseyin’le ama kılıçları Yezid’le idi.

O yalnızca bir şehit değil güzel bir örnekti. Hz. Hüseyin’i sevenler onu sadece Hz. Peygamberin torunu olduğu ya da şehit olurken su bile verilmediği için değil hakkı ayakta tuttuğu, zulme karşı direndiği ve İslam nizamını ayakta tutmak uğruna canını ortaya koyduğu için sevmeli.

Ve Hz. Hüseyin’i sevenler O’nun gibi direnişçi olmalı.

Hz Hüseyin gibi bir mücadele verenlerden olmak temennisiyle…

Alparslan Kuytul

30-09-2017

10 Muharrem 1439

01 Ekim 2017
2.342 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM

 1. Musab bin umeyr dedi ki:

  Allah razı olsun hocam
  Herkesin unuttugu islam mucadelesini her fırsatta dile getiriyor…

 2. Şule dedi ki:

  Sayın Hocam. Suyumuz, aşımız kesileli yıl oldu. Etrafımızda insan kalmadı. Akraba, arkadaş, komşu. Meğer herkesin varmış bir hesabı. Çoğu da namaz kılıyor. Sadece uzaktan seyrediyor ve en fazla duruma üzülüyorlar. Haksızlık, zulüm deyince şucu burcu ilan edilmekten korkuyorlar sanırım. Çünkü çoluk çocukları varmış! Onları düşünmek zorundalarmış! Bizim EVLETLARIMIZ söz konusu olunca da HAYIRLISI OLSUNMUŞ! Yazıklar olsun. Yavaş yavaş ölüyoruz. Kimse duymuyor, görmüyor.

 3. Mehmet dedi ki:

  Hz Hüseyin efendimizi şehid eden Yezid değildi onun haddi aşan askerleeydi . Yezid şehit etti diye ortada delil yoktur. Tabi biliyorsanız emali şerif de bu bahis geçer İslam akaidinde yezide Lanet yoktur . Iftira nin ne olduğunu biliyorsunuz varsayıyorum . Şu toplumdaki doğru kişilerin Kim olduğunu ne ile meşgul olduklariyla anlayabilir siniz . Böyle cahilane yorumlara lütfen itimat etmeyin . Gerçekleri araştırın doğru yolu Allah size çıkaracaktir

 4. Zeynep dedi ki:

  Allah razı olsun bu güzel yazıyı bizlerle paylaştırdınız

 5. omar dedi ki:

  Mehmet kardeşim İslam Akaidinde büyük alim Taftazani Şerhul akaidde şöyle der:,Tek tek ele alındığında ahad olan,
  ancak manen tevatür derecesine ulaşan rivayetlere göre Yezid’in onun öldürülmesine razı olduğu, öldürüldüğü haberine sevindiği ve Hz.Peygamber’in hane halkını küçümsediği doğrudur. Bu sebeple biz Yezid’in durumu hakkında değil, imanı hususunda terddüt içindeyiz. Allah’ın laneti onun, onu destekleyenlerin ve yardımcılannın üzerine olsun. – Taftazani, Sa’duddin Mes’üd b. Ömer (791/1389), Şerhu’l-‘akaid (Haşiyetu’l-Kestelt ‘alaŞerhi’I- ‘akaid), İstanbul 1973, 187-188

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?