Başbağlar Katliamı

Başbağlar Katliamı

“Başbağlar Katliamı” Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde, 25 yıl önce teröristlerce gerçekleştirildi ve Cumhuriyet tarihinin en büyük sivil katliamlarından biri olarak tarihe geçti. 33 sivil, köy meydanında toplatılıp kurşuna dizildi ve ateşe verildi.
Erzincan’ın kent merkezine 220 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyüne 5 Temmuz 1993 akşamı gelen terör örgütü mensupları, kadınları köy girişindeki Kuru Dere’de topladıktan sonra evleri yağmalayıp, değerli eşyayları alarak tüm evleri ateşe verdi. Bu zulme karşı çıkan 5 kişiyi de yakılan evlerde ateşe vererek öldüren teröristler, daha sonra akşam namazını kılıp camiden çıkan 28 erkeği köy meydanında topladı. Bir süre örgüt propagandası yapan teröristler, daha sonra bu kişileri kurşuna dizdi. Olaydan sonra bölgede yapılan incelemede, yüzlerce boş kovan bulundu. Katliamın aradan geçen süreye rağmen ilk günkü gibi taze olduğu köyde yaşayan vatandaşlar, yaklaşık çeyrek asır önce yaşadıkları ve halen dinmeyen acılarını hafızalarından silemiyor.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK SİVİL KATLİAMLARINDAN BİRİ
Cumhuriyet tarihinin o güne kadarki en büyük sivil katliamlarından birine sahne olan Başbağlar köyündeki saldırının ardından, şehitler için anıt yapıldı ve olayda katledilenlerin eşyasının sergilendiği müze oluşturuldu. Katliamın acısının ilk günkü gibi taze olduğu köyde, şehit edilenler her yıl olayın yıl dönümünde törenle anılıyor. Özellikle yaz aylarında köylerine gelen vatandaşlar şehitlik anıtında dua edip müzeyi ziyaret etmeyi ihmal etmiyor.

05 Temmuz 2018
555 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?